fbpx

Yorgan Yıkama

Anasayfa » Yorgan Yıkama

İçindekiler

Yorgan Yıkama

Günlük veya aralıklı kullandığınız yorganlar evlerin olmazsa olmaz eşyalarıdır. Bakımı da diğer eşyalar gibi düzenli olarak yapılmalıdır. Yorgan, halı, koltuk, yastık gibi çok malzemeli eşyalar ev tozu akarlarını ve maytları çok fazla barındırır.  Sağlık açısından zararlı olan bu bakterilere karşı periyodik olarak yorgan yıkama yaptırılmalıdır.

Evde Yorgan Yıkama

Evde yapabileceğimiz yorgan temizliği yorganların havalandırılma işlemidir. Özellikle güneşli havalarda kullanılan ya da kullanılmayan yorganların havalandırılması gerekir.

Evde yorgan yıkama ya çamaşır makinesinde ya da elde yıkama işlemi ile yapılır. Ancak iki yöntemde yorganlarınızı tam olarak temizleyemez. Yorgan yıkama için yüksek devirli hassas yıkama yapan makineler gerekir.

Yorganlar çeşit bakımından zengin ürünlerdir. Yün yorganları, pamuk yorganlar, elyaf ve silikon yorganlar gibi birçok çeşidi bulunur. Bu duruma göre her yorgan iç dolgu yapısına göre yıkanmalıdır. Evde yorgan yıkama işleminde kullanılacak yanlış kimyasallar ve yıkama tekniği yorganlarınızın ömrünü kısaltır.

Evde yorgan yıkama yapılacak ise yapılması mümkün olan davranış yorganlarınızı türüne göre makine programına atabilirsiniz.

Çamaşır makinesinde yıkayacağınız elyaf dolgu yorgan ise 30-40 derecede en düşük sıkma ayarında yıkayabilirsiniz. Ancak unutulmamalı ki sıkma ayarı ve derecesi yeterli olmayacağı için hijyenik olarak yorgan yıkama mümkün olmaz. Sıkma ayarının en düşük olması yorganın nemli kalma ihtimali vardır. Bu nedenle çok iyi kurutulmalıdır.

Eğer kuş tüyü veya pamuk yorgan yıkayacaksanız makinenizin en hassas programına atmalısınız. Pamuk yorgan kurutmak için düz bir zemin tercih etmelisiniz. Böylece pamuklar bir alanda toplanma yapmaz.

Yorgan Yıkama Teknikleri

🔸 Buharlı Yorgan Yıkama

Buhar teknolojisi son yıllarda en çok kullanılan dezenfeksiyon tekniğidir. Buharla yorgan yıkama kuru temizleme işlemi olarak da adlandırılabilir. Yüksek sıcaklık dereceleri ayarlanır. Yorgan üzerine basınçlı olarak sıcak hava püskürtülür. Bu sıcaklık ev tozu akarlarını %100 yok eder. Buhar temizliğinden sonra tam dezenfeksiyon yapılması için yorgan yıkama işlemi gerekir. Buharlı yorgan yıkama tekniğinin en büyük avantajı lekeleri kimyasal veya deterjan kullanmadan çıkmasıdır.

🔸 Doğal Anti-Bakteriyel Yorgan Yıkama

Yorganlar vücutla direk temas eden ürünler olduğu için doğal anti-bakteriyel solüsyonlarla yıkanır. Farklı yorgan türleri için farklı tür anti-bakteriyel ürünler kullanılır.  Özellikle bebek ve çocuk yorganları bu solüsyonla yıkanması önerilir. Hem kokusuz hem de kimyasal ürün kullanılmaması sağlık açısından önem taşır.

🔸 Özel Makinelerle Yorgan Yıkama

Yorgan yıkama işlemi için evlerinizde kullanılan çamaşır makinelerinin daha büyüğü ve devir sistemi daha hassas makineler kullanılır. İlk olarak inatçı ve kalıcı lekeler için özel işlemler uygulanır. Renk değişimi yaşanmaması için özel ayrıştırıcılar kullanılır.

🔸 İç Dolgu Malzemesine Göre Yorgan Yıkama

Yorganlarınızı yıkamak için yorganlar iç dolgu malzemelerine göre ayrılır ve özel olarak yıkanır. Tek tek ürün yıkama işlemi yapılır.

Yorgan Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yorganların iyi yıkanması için yorgan yıkama firmaları aranarak destek alınması gerekir. Yorgan yıkama aşamaları;

🔸 Yorganlar iç dolgu malzeme türüne göre guruplara ayrılır.

🔸 Makinede çıkmayacak lekeler varsa özel leke çıkarma işlemi uygulanır.

🔸 Yorgan türüne göre makine program ayarlaması ve deterjan seçimi yapılır.

🔸 Yaklaşık olarak 150 litre su ile deterjansız ön yıkama işlemiyle yorgan yıkama yapılır. Yorgan böylece kaba kir ve tozlardan arındırılmış olur.

🔸 Ön yıkama suyu atıldıktan sonra programda belirtilen sıcaklığa göre su ısınır ve deterjanı alarak yıkama işlemine geçer.

🔸 Durulama işlemi yorganlarda köpük kalmaması için önemlidir. Yaklaşık yarım saat boyunca durulama işlemi yapılır.

🔸 Son aşama olan sıkma aşamasında da makinede %90 oranında suyu alınmış olan yorgan makineden çıkarılır.

🔸Kurutma işlemi önem arz etmektedir. Nemli kalan yorganlar deformeye veya kötü kokulara maruz kalabilir. Büyük bir özenle yorganlarınız kurutulur ve sizlere teslim edilir.

Yorgan yıkama işlemi evde zor ve zahmetli bir iştir. Ayrıca sonucun net olması çok zordur. %100 hijyenik olması için yorgan yıkama özel makinelerde yıkanması gerekir.

Yorgan Yıkama Firmaları

Halı yıkama firmalarının bünyesinde bulunan yorgan yıkama birimleri her geçen gün sayıca artış göstermektedir. En iyi yorgan yıkama firması belirlemek imkansızdır. Müşteri ağının farklılığı bu soruyu yanıtsız bırakır.

Yorgan yıkama firması seçiminde merdiven altı kuruluşlara dikkat etmek gerekir. Maliyet düşüklüğü sizleri yanıltmasın. Piyasa değerinin altında hizmet veren kuruluşların yaptığı işler gözle görülmeye değer. Yorgan, battaniye gibi hassasiyet içeren ürünleri halı yıkama ekipmanlarıyla ya da kalitesiz ürünlerle yıkadığı bilinmektedir. Eşyalarınızın güvenliği için kurumsal halı yıkama firmaları bünyesinde bulunan yorgan yıkama birimleri tercih edilmelidir.

Yorgan Yıkama Fiyatları

Trabzon yorgan yıkama fiyatları firmaya göre değişkenlik gösterir. Yorgan yıkama fiyatları etkileyen faktörler;

🔸 Yıkama için kullanılan deterjan kalitesi

🔸 Yıkama için kullanılan cihaz ve makinelerin kalitesi

🔸 Çalışan personelin deneyim ve tecrübesidir.

Bu etkenler firmalarda fiyat değişikliği sağlar. Yorgan yıkama fiyatları ortalamanın altında olan işletmelerle çalışmanız önerilmez.

Günlük kullanılmayan yorganlar depolarda, yüklüklerde karanlık ve havasız ortamlarda muhafaza edilir. Karanlık ortamda kalan yorganlar bir süre sonra güvelenmeye başlar. Bunun sebebi havasız ve karanlık ortamda hava koşullarına bağlı olarak değişen sıcaklıkla beraber nem miktarının artmasıdır. Ortamdaki nem rutubet ve toz akarlarını arttırır. Ortama yayılan kötü koku sebebi budur.

Günlük olarak kullanılan yorganlar ise günlük kullanıma bağlı olarak bir süre sonra kirlenir. Kullanılsın ya da kullanılmasın yorganlarınızın yorgan yıkama yapılması gerekir.

 

 

 

 

| Site haritası yolu gösterir.| Trabzon Profesyonel Petek Temizleme %100 Garantili Hizmet |

Telefon Yol Tarifi WhatsApp