fbpx

Perde Yıkama

Anasayfa » Perde Yıkama

İçindekiler

Perde Yıkama

Tül ve perdeler evlerimizde camlarımızı süsleyen aksesuarlardır. Birden fazla çeşit ve model seçeneği vardır.

Tül ve perde temizliği ev hanımları için yorucu ev işlerinden biridir. Perde yıkama, ütüleme ve asmak oldukça zaman alan ve zahmetli olan bir işlemdir.

Perde Yıkama Teknikleri

Perdeleriniz belirli aralıklarla temizlenmelidir. Kışın petek ısısından dolayı oluşan tozlar perdelerinizin kirlenmesine neden olur. Özellikle evcil hayvan bulunan evlerde perdeler daha tozlu ve bakteri yoğunluğu daha fazladır.

Perde temizleme perdenin kumaş türüne göre yapılmalıdır. Perde yıkama için evde uygulanan tekniklerin maliyeti az olsa da perde ömrünü kısaltır. Perde dokusu daha kısa sürede deforme olur ve renk değişikliği daha kısa sürede gerçekleşir. Bu değişimler perdelerinizi bir süre sonra değiştirmenizi gerektirir.

Perdeler, tüller, fonlar için en etkili ve garantili yöntem perde kuru temizleme işlemidir. Kuru temizleme yapılan perdeler daha uzun ömürlü ve kullanışlı olmaktadır.

Özellikle dokuma fon perde yıkaması evde yıkanmamalıdır. Görüntü kalitesi bozulur ve kullanımı zor bir hal alır. Trabzon halı yıkama firması bünyesindeki perde yıkama birimlerinden profesyonel destek almalısınız.

Evde Perde Nasıl Yıkanır?

Evlerinizde bulunan perdelerin canlı ve temiz görünmesi için perdelerinizi kurumsal perde yıkama şirketlerinde temizletebilirsiniz. Firma desteği olmadan evinizde yapacağınız perde yıkama işlemi için ufak çözüm önerilerini sizler için derledik.

  1. Su Derecesi: Sıcak su kullanmayın. Perdelerinizin yapısının bozulmaması ve renk değişimi yaşamaması için su derecesi düşük sıcaklıklarda olmalıdır. Burada perde kaç derecede yıkanır sorusu akıllara gelebilir. Perdelerinizi min. 30-40 derece sıcaklıkta yıkamalısınız. Derece ile orantılı olarak makine devir ayarının da en düşük ayarda olması gerekir.
  2. Ütüleme: Perde yıkama işleminde olduğu gibi ütüleme işlemi de en düşük ayarda yapılmalıdır. Ayrıca yıkama aşaması bittikten sonra perdeler makinede bekletilmemelidir. Makineden çıkarılıp, ütülenip hemen asılmalıdır.

Perde Beyazlatmak İçin Kullanılan Yöntemler

Beyaz veya beyaz tonlarındaki perde ve tüllerde kullanıma bağlı olarak zamanla renk solması meydana gelebilir. Eskiden günümüze kadar perde beyazlatmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Bu yöntemlerden en etkili olanları;

🔸 Toz Şeker

İlk duyduğunuzda şaşıracağınız ama etkisi çok fazla olan yöntem toz şeker kullanımıdır. Deterjan gözüne 2 yemek kaşığı şeker ekleyin. Çıkan sonuç şaşırtıcı olacaktır.

🔸 Karbonat

Dezenfekte etkisinin yanı sıra beyazlatma işleminde de başarılı olan yöntem karbonat kullanımıdır. Yine deterjan bölümüne 2 yemek kaşığı karbonat koyarak tüllerinizi beyazlatabilirsiniz.

🔸 Bulaşık Tableti

Tül beyazlatma yöntemi olarak özellikle son yıllarda etkisi kanıtlanan yöntem bulaşık tableti kullanımıdır. Peki bulaşık tableti ile perde nasıl yıkanır? Bir adet bulaşık tabletini çamaşır makinesinin kazanına atın ve perdenizi yıkayın.

Bu yöntemlerden başka soda, sirke, kalıp sabun gibi ürünler tül beyazlatma yöntemi için kullanılır.

 

Neden Perde Yıkama Yapılmalıdır?

Camlarınızı süsleyen perdeler özellikle bahar aylarında temizliğin başlangıcıdır. Baharın gelmesiyle beraber perde yıkama ve halı yıkama ilk yapılan temizlik işlemidir. Doğalgazlı evlerde kışın yanan peteklerden çıkan tozlu hava perdeleri kirletir. Sobalı bir eviniz varsa perde yıkama işlemi daha sık yapılmalıdır.

Evde yapılan perde yıkama veya perde temizleme işlemlerinin hiçbiri kalıcı değildir. Aksine perdelerinize zarar veren, perde ömrünü kısaltan yöntemlerdir. Perde temizliği için en güvenli yol profesyonel bir yardım almaktır. Trabzon perde yıkama firmalarıyla irtibata geçerek bahar temizliğiniz bitmeden perdeleriniz temizlenmiş olsun…

| Site haritası yolu gösterir.| Sürmene Koltuk Yıkama – Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları |

Telefon Yol Tarifi WhatsApp